Rozwój mowy przebiega etapami. Do logopedy można zgłosić się w każdym momencie, gdy zaniepokoi Cię coś w rozwoju dziecka.
0-1| DZIECKO DO 1 ROKU ŻYCIA
Jeśli Twoje dziecko ma problemy ze ssaniem, krztusi się podczas karmienia, oddycha przez usta. Jeśli nie odwraca głowy w kierunku głosu, nie reaguje na mowę, nie gaworzy.
Jeśli masz wrażenie, że nic je nie zaciekawia, nie nawiązuje z Tobą kontaktu. Jeśli niepokoi Cię cokolwiek związanego z jego rozwojem psychomotorycznym - idź do logopedy.
1| DZIECKO ROCZNE
Jeśli Twoje roczne dziecko nie kojarzy pierwszych słów, nie wykonuje prostych poleceń np. „Zrób pa-pa”, nie mówi pierwszych słów ze zrozumieniem np. „mama”, „baba”- idź do logopedy.
2| DWULATEK
Jeśli dwulatek nie nazywa przedmiotów, gdy jest o nie pytane, nie używa prostych zdań, nie wykonuje prostych poleceń np. „Daj piłkę” – idź do logopedy.
3| TRZYLATEK
Jeśli trzylatek podczas mówienia wsuwa język między zęby, „zacina się”, powtarza wyrazy lub sylaby, nie mówi, lub mówi bardzo mało, mówi przez nos. Jeśli Twoje dziecko nie wymawia, którejkolwiek z samogłosek: a, o, e, u, i, y – idź do logopedy.
4| CZTEROLATEK
Jeśli czterolatek nawykowo mówi przez nos. Zamiast s, z, c mówi ś, ź, ć np. „jeśtem”(zamiast jestem), „muzika”(zamiast muzyka), „ciebula”(zamiast cebula). Jeśli zamiast k, g mówi t, d, np.: „todut”(zamiast kogut), „darnet” (zamiast garnek). Jeśli zamienia głoski dźwięczne na bezdźwięczne np. „fota”(zamiast woda), „puta”(zamiast buda)- idź do logopedy.
5| PIĘCIOLATEK
Jeśli pięciolatek nie mówi zdaniami rozwiniętymi, nie wymawia sz, ż, cz, dż, np. „strasna zaba”(zamiast straszna żaba), nie zadaje pytań lub mówi niezrozumiale – idź do logopedy.
6| SZEŚCIOLATEK
Jeśli sześciolatek nie mówi głoski r lub wymawia ją „dziwnie”, nie potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące np. wysłuchanej bajki, popełnia dużo błędów gramatycznych- idź do logopedy.
Idź do logopedy zawsze gdy:
- wydaje ci się, że Twoje dziecko Cię nie rozumie, lub nie słyszy,
- niepokoi Cię budowa narządów mowy dziecka,
- dziecko dziwnie oddycha - np. oddycha tylko przez buzię,
- dziecko mówi przez nos;
- maluch mówi dużo mniej lub gorzej od swoich rówieśników,
- dziecko ma problemy z przyjmowaniem pokarmów; problemy te, w zależności od wieku dziecka, mogą manifestować się jako trudności ze ssaniem, połykaniem, jedzeniem łyżeczką, piciem z kubeczka, gryzieniem, żuciem.
PAMIĘTAJ!
Im słabiej dziecko mówi, tym słabiej rozwija się jego myślenie i zdolność poznawania świata.
Aby dziecko mogło poprawnie pisać i czytać musi dobrze słyszeć i mówić.
Z WADY WYMOWY SIĘ NIE WYRASTA!