CENTRUM LOGOPEDYCZNE ILONA KLONECKA

W potocznej opinii logopeda to ktoś, kto uczy poprawnie mówić i trudno się z tym nie zgodzić. Jest to poniekąd prawdą, jednak zaburzenia artykulacji stanowią tylko część zadań, jakich podejmuje się logopeda. Logopedia nie jest kosmetyką języka, a w pracy logopedy nie chodzi tylko o poprawianie urody wypowiedzi. Zaburzenia rozwoju mowy, to nie drobne zmarszczki, które można wygładzić lub nie, bo w końcu przecież da się z nimi żyć. 

Komunikacja, w tym komunikacja werbalna, jest podstawą prawidłowego funkcjonowania człowieka w społeczeństwie. To, w jaki sposób komunikujemy się z innymi ludźmi, jak jesteśmy postrzegani, wpływa na naszą samoocenę, kształtuje nasze relacje rodzinne, zawodowe, towarzyskie. Jako logopedzi dbamy o to, by na każdym etapie ludzkiego życia ta komunikacja miała szansę w pełni się rozwinąć.

Jeśli tylko jest taka potrzeba, uczymy niemowlęta prawidłowego picia, gryzienia, żucia, połykania – rozwój mowy zaczyna się dużo, dużo wcześniej niż zwykło się sądzić, a pogląd, że do logopedy można udać się dopiero wtedy, kiedy dziecko zaczęło mówić jest niesłuszny. Możemy wspomóc mowę dziecka od samego początku, kierując się zasadą, że nigdy nie jest za wcześnie na konsultację, jeżeli cokolwiek niepokoi rodziców. Często jako pierwsi kierujemy do rehabilitanta, ortodonty, laryngologa, foniatry, czy psychologa. 

Pomagamy również wtedy, kiedy rozwój dziecka przynosi większe wyzwania. Uczymy mówić dzieci z opóźnionym rozwojem mowy, z wadami słuchu, z chorobami genetycznymi, z mózgowym porażeniem dziecięcym i innymi nieprawidłowościami rozwojowymi. Wprowadzamy alternatywną komunikację, gdy werbalne porozumiewanie jest utrudnione lub niemożliwe.

Obalamy także mit, że do logopedy chodzą tylko dzieci. Pomagamy osobom dorosłym, które chciałyby skorygować wady wymowy, tym, którym choroba odebrała lub utrudniła zdolność komunikowania się, oraz tym, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności operowania głosem. Zatem usprawniamy czynność mówienia u osób jąkających się; pomagamy odbudować kompetencję językową utraconą w wyniku wypadków, udarów, czy innych chorób; prowadzimy zajęcia z emisji głosu dla osób, dla których głos jest narzędziem pracy m.in. nauczycieli, duszpasterzy, polityków, aktorów i handlowców.

Nasze metody pracy mogą czasem dziwić i zaskakiwać. W przypadku dzieci nie jest to tylko praca przy stoliku, dmuchanie piórek i wyciąganie języka w żmudnych ćwiczeniach! Skaczemy, huśtamy się, kręcimy, turlamy. Śpiewamy, wołamy, mruczymy. Masujemy, karmimy, wspólnie gryziemy i siorbiemy. Bawimy się, gramy zarówno na instrumentach, jak i w gry. Robimy wiele różnych rzeczy, które jednak mają jeden cel, by wspomóc kompetencje językowe osoby objętej terapią. Również dla osób dorosłych spośród wielu metod naszej pracy wybieramy te, które będą najlepiej dopasowane do potrzeb naszego pacjenta. W pracę wkładamy całą naszą wiedzę i serce, bo każdy sukces pacjenta jest naszym osobistym sukcesem i stanowi sens naszej pracy.